2013 Virginia Mason WA Youth Soccer Challenge Cup
Team Schedules - Boys Under 19
Flight Notice:
BU19 Roster Freeze Date: January 7th at 5:00 pm

If you decide to re-schedule before the scheduled game, the roster freezes on the date you play the game. Check with your association or club registrar for their freeze date as it can be earlier so they can complete adds/transfers and player card printing before the State's roster freeze date.


Wildcards are determined by the total number of points divided by the number of games played.
Affinity Sports iPhone App for schedules is available to DOWNLOAD in App Store. Schedule Mobile Web pages for all phones is also available by clicking HERE. You may add its bookmark to phone's home screen.
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C      


Advancing to Next Round :  top  2  place team(s) from each Bracket and  2 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A4 : FC Shoreline B94 (Boyd)59923 2  3  7 
 A1 : Westsound FC Premier82919 2  2  5 
 A3 : NWN B94 Blue - Boys U180808 1  -2  2 
 A2 : Crossfire Select B94-OMelia5106 0  -3  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B2 : Highline Premier FC B94 Blue89421 2  3  5 
 B3 : Seattle United B94 Tango010818 2  2  4 
 B1 : SNOHOMISH UNITED BLACK80412 1  -2  2 
 B4 : Harbor Premier B941001 0  -3  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C4 : FWFC Storm 94 White48416 1  1  3 
 C2 : ISC Arsenal B93 Red Shane49114 1  0  5 
 C3 : PacNW 94 Blue81413 1  -1  4 
 C1 : Vancouver Timbers B94 Blues10910 1  0  4 

Bracket - Saturday, January 12, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1076  Sealth Stadium  10:00 AM  Stdm B2 vs B4Highline Premier FC B94 Blue 2 vs.Harbor Premier B941
 1075  Marymoor Park  11:00 AM  5 A2 vs A4Crossfire Select B94-OMelia 2 vs.FC Shoreline B94 (Boyd)2
 1082  Battle Ground High School  01:00 PM  Stad C1 vs C3Vancouver Timbers B94 Blues 1 vs.PacNW 94 Blue2
 1072  Silverdale Stadium  02:00 PM  1 A1 vs A3Westsound FC Premier 1 vs.NWN B94 Blue - Boys U180
 1087  Issaquah Highlands  03:00 PM  4 C2 vs C4ISC Arsenal B93 Red Shane 1 vs.FWFC Storm 94 White1

Bracket - Sunday, January 13, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1080  Sealth Stadium  10:00 AM  Stdm B2 vs B3Highline Premier FC B94 Blue 2 vs.Seattle United B94 Tango0
 1070  Marymoor Park  11:00 AM  6 A2 vs A3Crossfire Select B94-OMelia 1 vs.NWN B94 Blue - Boys U182
 1073  Shoreline Center  01:00 PM  A A4 vs A1FC Shoreline B94 (Boyd) 3 vs.Westsound FC Premier2
 1081  Sehmel Homestead Park  02:45 PM  1 B4 vs B1Harbor Premier B94 0 vs.SNOHOMISH UNITED BLACK1
 1083  Issaquah Highlands  03:00 PM  4 C2 vs C3ISC Arsenal B93 Red Shane 3 vs.PacNW 94 Blue1
 1085  Karl Grosch Field at Steel Lake  04:00 PM  Full C4 vs C1FWFC Storm 94 White 1 vs.Vancouver Timbers B94 Blues0

Bracket - Saturday, January 26, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1079  Snohomish High School  11:00 AM  Stdm B1 vs B3SNOHOMISH UNITED BLACK 0 vs.Seattle United B94 Tango3

Bracket - Sunday, January 27, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1071  Silverdale Stadium  10:00 AM  1 A1 vs A2Westsound FC Premier 2 vs.Crossfire Select B94-OMelia0
 1078  Snohomish High School  11:00 AM  Stdm B1 vs B2SNOHOMISH UNITED BLACK 1 vs.Highline Premier FC B94 Blue1
 1084  Liberty High School  11:00 AM  HS C3 vs C4PacNW 94 Blue 1 vs.FWFC Storm 94 White1
 1074  Lynnwood High School  11:30 AM  3 A3 vs A4NWN B94 Blue - Boys U18 0 vs.FC Shoreline B94 (Boyd)2
 1086  Battle Ground High School  12:00 PM  Stad C1 vs C2Vancouver Timbers B94 Blues 3 vs.ISC Arsenal B93 Red Shane1
 1077  Miller Playfield  03:30 PM  1 B3 vs B4Seattle United B94 Tango 1 vs.Harbor Premier B940

Quarter Final - Sunday, February 03, 2013
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 1092  Sealth Stadium  11:00 AM  Stdm Highline Premier FC B94 Blue 4 vs.PacNW 94 Blue3
 1093  Issaquah Highlands  11:00 AM  4 ISC Arsenal B93 Red Shane 8 vs.Seattle United B94 Tango0
 1094  Saghalie Middle School  12:30 PM  1 FWFC Storm 94 White 1 vs.Westsound FC Premier0
 1091  Shoreline Center  03:00 PM  B FC Shoreline B94 (Boyd) 2 vs.SNOHOMISH UNITED BLACK1

Semi-Final - Saturday, February 09, 2013
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 1089  Starfire Sports Complex  04:30 PM  3 FC Shoreline B94 (Boyd) 0 vs.ISC Arsenal B93 Red Shane1
 1090  Starfire Sports Complex  04:30 PM  4 Highline Premier FC B94 Blue 3 vs.FWFC Storm 94 White0

Final - Sunday, February 10, 2013
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 1088  Starfire Sports Complex  12:15 PM  3 ISC Arsenal B93 Red Shane 4 vs.Highline Premier FC B94 Blue0






Affinity Sports Copyright 2013, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.