2013 Virginia Mason WA Youth Soccer Challenge Cup
Team Schedules - BU13 Division 2
Flight Notice:
BU13 Div 2 Roster Freeze Date: March 18th at 5 pm

If you decide to re-schedule before the scheduled game, the roster freezes on the date you play the game. Check with your association or club registrar for their freeze date as it can be earlier so they can complete adds/transfers and player card printing before the State's roster freeze date.


Wildcards are determined by the total number of points divided by the number of games played.
Affinity Sports iPhone App for schedules is available to DOWNLOAD in App Store. Schedule Mobile Web pages for all phones is also available by clicking HERE. You may add its bookmark to phone's home screen.
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C      


Advancing to Next Round :  top  2  place team(s) from each Bracket and  2 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A2 : WestSound Red 99099x18 2  3  6 
 A3 : RVS 99 B Orange819x18 2  1  5 
 A1 : Harbor Premier B99191x11 1  -2  5 
 A4 : Crossfire Premier B99-Lugo820x10 1  -2  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B4 : WE B99 Cater81010x28 3  7  8 
 B2 : Eastside FC Boys 99 Blue148x13 1  0  4 
 B3 : NWN B99 BLUE840x12 1  -2  3 
 B1 : Highline Premier FC B99 Red101x2 0  -5  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C5 : Vancouver Timbers B99 White91091038 4  15  18 
 C3 : FC Alliance B99 B9210930 3  11  18 
 C4 : PacNW 99 White4121017 1  -4  6 
 C1 : Crossfire Premier B99-White44008 0  -8  1 
 C2 : Washington Rush B99 Swoosh14005 0  -14  2 

Bracket - Saturday, March 23, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1440  Gordon Synthetic Turf Athletic Field  12:00 PM  Synt A2 vs A4WestSound Red 99 0 vs.Crossfire Premier B99-Lugo1
 1448  Pop Keeney Stadium  02:00 PM  1 C3 vs C2FC Alliance B99 B 7 vs.Washington Rush B99 Swoosh1
 1442  Preston Park  03:00 PM  2 B2 vs B4Eastside FC Boys 99 Blue 1 vs.WE B99 Cater2
 1439  Peninsula High School  04:00 PM  1 A1 vs A3Harbor Premier B99 1 vs.RVS 99 B Orange2

Bracket - Sunday, March 24, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1447  Caverlero Mid-High School  10:45 AM  1 C2 vs C1Washington Rush B99 Swoosh 1 vs.Crossfire Premier B99-White1
 1441  Walt Hundley Playfield  03:00 PM  1 B1 vs B3Highline Premier FC B99 Red 1 vs.NWN B99 BLUE2
 1453  Prairie High School  03:30 PM  HS C5 vs C3Vancouver Timbers B99 White 4 vs.FC Alliance B99 B2
 1436  Silverdale Stadium  04:45 PM  1 A2 vs A3WestSound Red 99 3 vs.RVS 99 B Orange1

Bracket - Friday, March 29, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1452  Marymoor Park  07:00 PM  4 C1 vs C4Crossfire Premier B99-White 0 vs.PacNW 99 White0

Bracket - Saturday, April 06, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1444  Dwight Merkel Sports Complex  02:00 PM  4 B4 vs B1WE B99 Cater 3 vs.Highline Premier FC B99 Red0
 1435  Marymoor Park  03:00 PM  1 A4 vs A1Crossfire Premier B99-Lugo 2 vs.Harbor Premier B993
 1443  Skyline High School  03:30 PM  1 B2 vs B3Eastside FC Boys 99 Blue 1 vs.NWN B99 BLUE1
 1449  Marymoor Park  04:30 PM  1 C1 vs C5Crossfire Premier B99-White 0 vs.Vancouver Timbers B99 White4

Bracket - Sunday, April 07, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1451  Battle Ground High School  10:00 AM  Stad C5 vs C4Vancouver Timbers B99 White 5 vs.PacNW 99 White1
 1456  Pop Keeney Stadium  01:00 PM  1 C3 vs C1FC Alliance B99 B 4 vs.Crossfire Premier B99-White0

Bracket - Saturday, April 13, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1454  Liberty High School  12:00 AM  HS C4 vs C3PacNW 99 White 2 vs.FC Alliance B99 B5
 1437  Sehmel Homestead Park  10:45 AM  1 A1 vs A2Harbor Premier B99 1 vs.WestSound Red 993
 1446  Sealth Stadium  11:30 AM  Stdm B1 vs B2Highline Premier FC B99 Red 1 vs.Eastside FC Boys 99 Blue2
 1450  Kasch Park #1  01:30 PM  2 C2 vs C5Washington Rush B99 Swoosh 0 vs.Vancouver Timbers B99 White5

Bracket - Sunday, April 14, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1455  Kentlake High School  09:00 AM  1 C4 vs C2PacNW 99 White 3 vs.Washington Rush B99 Swoosh0
 1438  Auburn Mountainview High school  12:00 PM  1 A3 vs A4RVS 99 B Orange 2 vs.Crossfire Premier B99-Lugo0
 1445  Meadowdale High School  03:00 PM  1 B3 vs B4NWN B99 BLUE 0 vs.WE B99 Cater3

Quarter Final - Saturday, April 20, 2013
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 1404  Canyon Park Junior High  09:00 AM  1 FC Alliance B99 B 0 vs.Eastside FC Boys 99 Blue3
 1403  Dwight Merkel Sports Complex  02:00 PM  8 WE B99 Cater 1 vs.PacNW 99 White2
 1405  Gordon Synthetic Turf Athletic Field  07:00 PM  Gras WestSound Red 99 1 vs.NWN B99 BLUE2

Quarter Final - Sunday, April 21, 2013
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 1402  Prairie High School  11:30 AM  HS Vancouver Timbers B99 White 2 vs.RVS 99 B Orange1

Semi-Final - Saturday, April 27, 2013
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 1401  Starfire Sports Complex  09:00 AM  4 PacNW 99 White 0 vs.Vancouver Timbers B99 White7
 1400  Starfire Sports Complex  09:00 AM  3 NWN B99 BLUE 3 vs.Eastside FC Boys 99 Blue2

Final - Sunday, April 28, 2013
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 1399  Starfire Sports Complex  09:00 AM  1 NWN B99 BLUE 0 vs.Vancouver Timbers B99 White1






Affinity Sports Copyright 2013, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.